Laminowanie jest jedną z metod uszlachetniania wydruku, podczas której na wydruk nakładana jest cienka warstwa folii. Dzięki temu powłoki wydruku stają są mocniejsze, odporne na działanie czynników zewnętrznych. Laminacja chroni przed blaknięciem, zabrudzeniami, wilgocią oraz zarysowaniem. Stosuje się ją w nie tylko w przypadku dokumentów, wizytówek czy innych materiałów marketingowych, a także w celu ochrony elementów wielkoformatowych. W ich przypadku laminacja ma chronić przed czynnikami atmosferycznymi, płowieniem, zabrudzeniami i zniszczeniem.
W jaki sposób przebiega proces laminowania wielkoformatowego i czy warto go wykonywać?
Przeprowadzenie procesu laminowania na dużych formatach pozwala na przedłużenie ich żywotności nawet o kilka lat. Tę metodę zabezpieczania wykorzystuje się najczęściej w przypadku reklam wyprodukowanych za pomocą druku UV. Jako że laminacja poprawia również nasycenie i ostrość kolorów, jej wykonanie poprawia atrakcyjność i przyciąga wzrok znacznie większej liczby potencjalnych klientów.
W teorii laminowanie wielkoformatowe przebiega podobnie jak pokrywanie laminatem mniejszych powierzchni. Ze względu na wymiary, proces laminowania dużych formatów nie jest zbyt prosty, wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu oraz dużej wiedzy i doświadczenia. W przypadku laminowania na gorąco na powierzchni wydruku wielkoformatowego dokładnie umieszcza się specjalny kompozyt, a następnie całość wprowadza się do maszyny laminującej wielkoformatowej, którą wcześniej należy rozgrzać.
Jeżeli kompozyt nie będzie ściśle przylegał do wydruku lub maszyna laminująca nie będzie odpowiednio rozgrzana, to laminowanie będzie nieskuteczne. Po laminacji należy odłożyć wydruk do wystygnięcia. Dopiero po jakimś czasie można umieścić go w miejscu przeznaczenia. Laminację wielkoformatową na zimno przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnych urządzeń i powłok samoprzylepnych z klejem, który jest aktywowany za pomocą docisku.