Jakie druki wykonuje się na ploterach?

Jakie druki wykonuje się na ploterach?

Jakie druki wykonuje się na ploterach?

Ploter jest peryferyjnym urządzeniem komputerowym, wykorzystywanym do obróbki płaskich materiałów o większych powierzchniach. Oprócz drukowania, przy pomocy tego urządzenia można również ciąć i grawerować. Obecnie dzięki rozwojowi technologii dostępne są różne rodzaje ploterów, różniące się budową, techniką druku czy funkcją. Najczęściej wykorzystywane są w pracowniach graficznych, agencjach reklamowych i marketingowych, a także w przemyśle i poligrafii.

Jakie wydruki powstają przy pomocy poszczególnych rodzajów ploterów?

Ze względu na budowę możemy wyróżnić plotery płaskie oraz bębnowe. Modele płaskie pracują na płasko położonym materiale, a nożyk do wycinania bądź głowica nakładająca tusz porusza się po pionowej poprzeczce. W przypadku ploterów bębnowych materiał nawijany jest na rolki i przesuwany poprzez obroty bębna. Pióro z tuszem jest nieruchome, zlokalizowane nad osią bębna.

Jeżeli chodzi o funkcję, plotery można podzielić na trzy grupy:

  • Drukujące,
  • Grawerujące,
  • Tnące.

Największą popularnością cieszą się plotery drukujące. Mogą one wykorzystywać klasyczne tusze na bazie wody, technikę laserową bądź druk solwentowy. Wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji reklam, banerów wielkoformatowych, plakatów, map czy fotografii. Najczęściej używane są w różnego rodzaju firmach związanych z reklamą i marketingiem, dzięki nim można stworzyć materiały wysokiej jakości. Plotery grawerujące stosowane są podczas produkcji matryc, trójwymiarowych wzorów i napisów. Modele tnące wykorzystuje się do wycinania kształtów w miękkich materiałach, dzięki nim powstają różnego rodzaju etykiety czy naklejki. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są urządzenia łączące w sobie różne możliwości, jak na przykład plotery drukująco – tnące.

Do drukowania różnego rodzaju plakatów, banerów czy kasetonów najczęściej wykorzystuje się plotery solwentowe. Jest to spowodowane dużą odpornością tego rodzaju wydruku na niekorzystne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Plotery są urządzeniami nadającymi się tylko do profesjonalnego użytku. W tego rodzaju sprzęt inwestują tylko profesjonalne firmy, którym zależy na jakości powstałych produktów, i które mogą pozwolić sobie na zakup tak drogiego urządzenia.

By |2023-05-09T08:51:15+02:001 lutego, 2022|Blog|Możliwość komentowania Jakie druki wykonuje się na ploterach? została wyłączona