Druk UV

Druk UV2023-05-19T12:17:13+02:00

Druk UV polega na wykorzystaniu specjalnego atramentu, który po ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe zaczyna bardzo szybko wysychać. W efekcie powstaje plastikowa powłoka, która zabezpiecza wydruk i zapewnia mu nowoczesny wygląd.

Ten rodzaj druku wyróżnia się wysoką jakością nadruku w każdym wybranym kolorze łącznie z tonalnymi przejściami pomiędzy barwami. Ponadto technologia druku UV umożliwia drukowanie na praktycznie wszystkich materiałach, chociażby takich, jak: bannery, bilbordy, plakaty, czy plandeki, ale także: szkło, folia, czy PCV. Druk bannerów reklamowych z wykorzystaniem metody UV zapewnia wieloletnią jakość nawet przy bezpośrednim nastawieniu na negatywne działanie czynników atmosferycznych.

Druk UV w bieli

Nadruki UV są możliwe do wykonania także na przezroczystym lub ciemnym podłożu. Wykorzystanie białego tuszu zapewnia doskonałą widoczność na każdej powierzchni. Najczęściej wykonujemy druk UV w bieli na: szkle, folii lub plexi w wielu wariantach – czynność ta może być wykonana zarówno samodzielnie jak i w połączeniu z innymi kolorami oraz warstwami, dzięki którym uzyskamy dwustronny lub trójwymiarowy druk.

Zalety druku UV

Druk UV jest bardzo odporny na ścieranie, blaknięcie, czy wilgoć. Ponadto nadruk UV daje możliwość wytłaczania wzorów, co umożliwia tworzenie oryginalnych i dekoracyjnych faktur.

Poza zaletami druku UV takimi jak wszechstronność użycia, gotowość materiału od razu po skończeniu procesu, czy odporność na czynniki atmosferyczne, jest ona także uznawany za jeden z najbardziej nieszkodliwych dla środowiska. Dlaczego? Ekologiczny druk UV wykorzystuje atramenty będące bezrozpuszczalnikowymi farbami pozbawionymi szkodliwych oparów. Dzięki temu prace z jego wykorzystaniem mogą z powodzeniem znajdować się w środku wnętrz.

Ważną zaletą druku UV jest fakt, że z pomocą tej metody można pokrywać powierzchnie z rozmaitych materiałów i tworzyw. Tak więc druk UV sprawdzi się przy drukowaniu na papierze i tekturze, ale też tworzywach sztucznych, takich jak plexi i PVC. Z użyciem drukarek UV można też pokrywać powierzchnie metalowe, szklane i drewniane. Druk UV nada się również do zadruku płyt MDF.

Druk UV dla niewidomych

Druk UV daje też możliwości, jakich nie oferują inne techniki. Jedną z nich jest możliwość tworzenia materiałów dla niewidomych i słabowidzących. To możliwe już dzięki samej specyfice prezentowanej technologii. Metoda druku UV opiera się na rozpylaniu tuszu polimerowego, który następnie utwardzany jest przy pomocy światła. Sposób ten pozwala na różnicowanie wypukłości wydruku, co możliwe jest dzięki podsypywaniu większej lub mniejszej ilości tuszu. Dzięki temu powstają powierzchnie zadrukowane w języku Braille’a.

Wspomniane wyżej możliwości sprawiają, że drukarki UV doskonale sprawdzają się przy produkcji materiałów informacyjnych i ostrzegawczych, takich jak nośniki instalowane na dworcach, lotniskach, w centrach handlowych, szpitalach, czy też innych obiektach użyteczności publicznej, z których korzystają osoby z deficytem widzenia.

W tym kontekście druk UV może być również przydatny przy produkcji materiałów edukacyjnych dla dzieci dotkniętych wadami wzroku. Dzięki zróżnicowanej wypukłości wydruku można bowiem opracowywać plansze prezentujące wygląd przedmiotów oraz miejsc. Korzystając z drukarki UV, można na przykład stworzyć planszę z panoramą Tarnowa, kartony prezentujące konkretne gatunki zwierząt, czy materiały do nauki języków obcych.