Laminacja dużych formatów

Laminacja dużych formatów
Laminacja dużych formatów2022-01-04T10:51:33+01:00

Laminacja dużych formatów ma na celu wzmocnienie powłok wydruku. Prawidłowo zalaminowany wydruk jest odporny na działanie czynników zewnętrznych – nie blaknie, nie brudzi się, nie ulega zarysowaniom. Laminacja wielkoformatowa ma za zadanie ochronić laminowany materiał przed zabrudzeniami, zniszczeniem, płowieniem i czynnikami atmosferycznymi. Proces laminowania pozwala na przedłużenie żywotności artykułu laminowanego nawet o kilka lat. Doskonale nadaje się do reklam wyprodukowanych z użyciem druku UV. Dzięki zastosowaniu tego procesu na reklamach, bannerach i innych formach reklamowych, wybrana przestrzeń nie tylko odznaczy się trwałością, ale także będzie bardziej widoczna. Dzięki laminacji można uzyskać poprawę nasycenia i ostrości kolorów oraz zwiększyć atrakcyjność wizualną wydruku.

Jak przebiega proces laminowania wielkoformatowego?

Laminowanie wielkoformatowe polega na pokryciu powierzchni wydruku specjalnym kompozytem. Tak przygotowany wydruk przepuszcza się przez maszynę laminującą. Aby proces laminowania był skuteczny, należy upewnić się, że kompozyt ściśle przylega do wydruku, a maszyna została wcześniej rozgrzana. Wydruk po laminacji musi wystygnąć. Dopiero po wystygnięciu można przykleić go do powierzchni reklamowej. Tak przygotowany produkt nadaje się do ekspozycji w każdych warunkach.

Jakich maszyn używamy do laminacji dużych formatów?

Laminacja dużych formatów to proces wymagający dobrego zaplecza technicznego i maszynowego. Urządzenia, których używamy w pracy, nazywane są laminarkami wielkoformatowymi, a na rynku wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje maszyn tego typu. Dysponujemy więc laminarkami działającymi na zimno oraz gorąco. Laminarki wielkoformatowe do pracy na zimno działają w oparciu o powłoki samoprzylepne, które powleczone są klejem aktywowanym przez silny docisk wałka. Choć laminacja dużych formatów przy użyciu klejów na zimno jest nieco droższa, wyniki uzyskane tą metodą są znacznie trwalsze, a niektórzy producenci urządzeń gwarantują nawet trzyletnią trwałość i świeżość wydruku, który został zabezpieczony tym sposobem. Laminowanie na gorąco to popularniejsza technika, a maszyny służące do pracy tą metodą nagrzewają się do temperatury przekraczającej pięćdziesiąt stopni Celsjusza, co pozwala aktywować warstwę pokrytą klejem i połączyć ze sobą powierzchnię wydruku wraz z tworzywem ochronnym.

Jakie rodzaje wydruków można poddać laminowaniu?

Laminowaniu można poddać niemal każdy rodzaj wydruku. Najczęściej jednak laminujemy:

  • banery reklamowe;
  • plakaty;
  • wizytówki;
  • certyfikaty i dyplomy;
  • instrukcje bezpieczeństwa;
  • wydruki nietypowe.

Jeżeli nie wiesz, czy Twój wydruk można zalaminować – zadzwoń i zapytaj. Chętnie pomożemy! W Polskiej Grupie Reklamowej zajmujemy się również produkcją innych nośników reklamowych. Oferujemy usługi w zakresie druku banerów reklamowych oraz innych rozwiązań, które doskonale sprawdzają się na współczesnym rynku promocyjnym. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą działań, jakich możemy się podjąć.