Rodzaje druku wielkoformatowego i ich porównanie

Rodzaje druku wielkoformatowego i ich porównanie

Rodzaje druku wielkoformatowego i ich porównanie

Wydruki wielkoformatowe pozwalają na tworzenie m.in. reklam zewnętrznych i wewnętrznych. Doskonale sprawdzają się, kiedy potrzebujemy wykonać nadruk na różnych powierzchniach. Nadruk wielkoformatowy można wykonać na tkaninach, różnego rodzaju foliach czy papierze o różnej gramaturze. W artykule wyjaśniamy, czym jest druk wielkoformatowy oraz jakimi technologiami jest wykonywany.

Druk wielkoformatowy – co to jest?

Termin „druk wielkoformatowy” bezpośrednio odnosi się do rozmiaru drukowanych materiałów. W przypadku druku wielkoformatowego mamy do czynienia z ponadprzeciętnym rozmiarem wydruków, które znacząco przekraczają możliwości komercyjnych drukarek. Najprościej rzecz ujmując – druk wielkoformatowy cechuje się znacznymi rozmiarami, co sprawia, że powstaje na odpowiednio dostosowanych do dużych wymiarów np. banerów reklamowych urządzeniach drukujących.

Druk wielkoformatowy wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku reklamy zewnętrznej i wewnętrznej. Często stosowany jest w celu tworzenia banerów reklamowych i tablic reklamowych, plakatów, szyldów reklamowych, kasetonów reklamowych oraz umieszczania nadruków na plandekach.

Dostępne technologie druku wielkoformatowego

Wyróżniamy kilka technologii druku wielkoformatowego, czyli:

  • druk solwentowy – druk z wykorzystaniem plotera oraz solwentowych pigmentów atramentowych,
  • druk ekosolwentowy – druk z zastosowaniem farb o małej gęstości czynników bazowych,
  • druk wielkoformatowy UV – jedna z nowoczesnych technologii druku cyfrowego,
  • druk lateksowy – druk z zastosowaniem wodnych, bezwonnych atramentów pigmentowych,
  • druk termosublimacyjny – druk z zastosowaniem papierów i folii transferowych,
  • druk barwnikowy – druk z zastosowaniem drukarek atramentowych.

Powyższe technologie druku wielkoformatowego różnią się pod względem zastosowanych urządzeń drukujących oraz wykorzystywanych mediów, dzięki którym powstają nadruki na konkretnych materiałach. Jedną z najczęściej wybieranych technologii druku wielkoformatowego jest druk solwentowy, który pozwala na tworzenie trwałych, wyrazistych i odpornych na działanie wielu czynników środowiskowych nadruków.

By |2023-02-16T16:59:25+01:007 grudnia, 2021|Blog|Możliwość komentowania Rodzaje druku wielkoformatowego i ich porównanie została wyłączona